Antena 3 CNN Sport Tenis Monica Niculescu a câştigat primul titlu WTA, la Florianopolis

Monica Niculescu a câştigat primul titlu WTA, la Florianopolis

de M.T.    |    03 Mar 2013   •   10:41

Monica Niculescu a reuşit să câştige primul titlu WTA al carierei, după ce s-a impus în finala turneului de la Florianopolis (Brazilia), dotat cu premii totale de 235.000 de dolari.

Niculescu, numărul 75 în clasamentul mondial, a învins-o în ultimul act pe rusoaica Olga Pucikova (locul 109 WTA), scor 6-2, 4-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore.

Românca de 25 de ani va primi 40.000 de dolari şi 28 de puncte WTA pentru performanţa sa.

În drumul spre primul mare succes al carierei, Niculescu le-a eliminat pe Anabel Medina Garrigues (Spania), Tereza Mrdeza (Croaţia), Timea Babos (Ungaria) şi Kristina Mladenovic (Franţa).

Până la această victorie, Monica Niculescu mai jucase două finale WTA, ambele la Luxemburg, în 2011 şi 2012, fiind învinsă de fiecare dată.

Tot în acest weekend, Victor Crivoi a câştigat turneul ITF de la Chennai (India), învingându-l în finala disputată sâmbătă pe reprezentantul gazdelor Jeevan Nedunchezhiyan, scor 7-6, 7-5.