Antena 3 CNN Sport Tenis Nadal ajunge în finală la Madrid şi îşi recâştigă locul 2 ATP

Nadal ajunge în finală la Madrid şi îşi recâştigă locul 2 ATP

Sursa foto: Rafael Nadal
15 Mai 2010   •   20:07

Rafael Nadal l-a învins sâmbătă pe conaţionalul Nicolas Almagro în semifinalele turneului Masters 1000 şi s-a calificat în finală. În finală îl va întâlni ori pe Roger Federer, ori pe David Ferrer. Fostul număr 1 mondial şi-a recăpătat, în urma acestei victorii, locul secund în clasamentul ATP, depăşindu-l pe sârbul Novak Djokovic.
Partida din semifinale a fost una destul de dificilă pentru Nadal, întrucât Almagro a câştigat primul set cu scorul de 6-4. Nadal a revenit, însă, şi a câştigat următoarele două seturi cu acelaşi scor, 6-2, reuşind să se impună.
În cea de-a doua semifinală, Federer este favorit, iar acest lucru ar însemna ca elveţianul să se întâlnească pentru prima oară cu Nadal după un an. Ultima confruntare dintre cei doi a fost tocmai finala de la Madrid din 2009, câştigată de Roger Federer.