Antena 3 CNN Sport Tenis Nadal cucereşte un nou titlu la Monte Carlo, după finala cu Djokovic

Nadal cucereşte un nou titlu la Monte Carlo, după finala cu Djokovic

19 Apr 2009   •   23:10

Rafael Nadal continuă să uluiască asistenţa de la Monte Carlo, acolo unde a obţinut al cincilea titlu consecutiv, după ce l-a învins în finala de duminică pe Novak Djokovic, scor 6-3, 2-6, 6-1. A fost al 27-lea meci câştigat de Nadal la Monte Carlo şi a avut nevoie de 2 ore şi 43 de minute pentru a învinge.

Numărul unu mondial a fost pus la grea încercare de Djokovic, care a dominat setul secund şi care a avut mingi de break în debutul setului trei, înainte ca Nadal să îşi revină şi să câştige. La doar 22 de ani, Nadal a egalat acum performanţa lui Roger Federer de 14 victorii în turneele din Seria Masters 1000. Doar Andre Agassi a câştigat mai multe turnee, 17.

Nadal, totodată, devine primul tenisman care a cucerit cinci trofee consecutive la Monte Carlo, dar a primit cea mai grea replică pe zgură din ultimii ani. ?Am făcut un meci bun, chiar cel mai bun în faţa lui pe această suprafaţă. Păcat însă că nu am jucat cum trebuia, cu mai multă răbdare?, a spus Djokovic la final.