Antena 3 CNN Sport Tenis Nikolay Davydenko şi Novak Djokovic vor juca finala de la Shanghai

Nikolay Davydenko şi Novak Djokovic vor juca finala de la Shanghai

15 Noi 2008   •   16:35

Sezonul excelent a lui Andy Murray a ajuns la final după ce rusul Nikolay Davydenko l-a învins în ultima semifinală a Mastersului de la Shanghai, scor 7-5;6-2.
Numărul 4 ATP a fost vizibil obosit după victoria epică din faţa lui Federer, iar Davydenko l-a făcut să plătească reuşind 2 break-uri în primul set.
Rusul a continuat să îl ?alerge? din tuşă în tuşă şi în cel de-al doilea set, cu lovituri puternice din spatele terenului, profitând din plin de starea de epuizare fizică a lui Murray, care a abandonat orice şansă.
Davydenko îl va întâlni în finala turneului pe sârbul Novak Djokovic, care a trecut în prima semifinală de Gilles Simon (4-6;6-3;7-5) .
Francezul câştigase primul set din meci, iar în setul decisiv cei doi jucători păreau mai degrabă doi boxeuri, afectaţi şi ei de oboseală, care căutau lovitura de KO. Ambii s-au accidentat, Djokovic suferind de o durere musculară dar având şi o uşoară problemă de respiraţie, în timp ce Simon a acuzat o accidentare la gât.