Antena 3 CNN Sport Tenis Novak Djokovic câştigă turneul ATP de la Dubai în faţa lui Mihail Iujnîi

Novak Djokovic câştigă turneul ATP de la Dubai în faţa lui Mihail Iujnîi

Sursa foto: Novak Djokovic
01 Mar 2010   •   17:20

Sârbul Novak Djokovic, numărul doi în clasamentul ATP, şi-a apărat cu succes titlul de la Dubai. Jucătorul de 22 de ani a trecut în finala competiţiei de rusul Mihail Iujnîi, meci întrerut pentru 24 de ore din cauza unei ploi torenţiale. Acesta este primul trofeu câştigat de Djokovic în acest an, după mai multe ieşiri premature din diferite turnee.
Turneul din Dubai îi prieşte lui Novak Djokovici. După ce l-a câştigat în 2009, sârbul s-a simţit ca în "apă" şi în acest an în Emiratele Arabe Unite. A câştigat primul set în faţa lui Iujnîi, 7-5, iar în al doilea a reuşit repede un break. Cu toate acestea, ploaia a determinat oprirea meciului pentru 24 de ore, iar la reluare rusul a câştigat setul cu 7-5. Ultimul act a fost relativ uşor pentru Djokovic, care s-a impus cu un break avantaj, 6-4.