Antena 3 CNN Sport Tenis Novak Djokovic l-a învins pe Roger Federer în finala de la Dubai

Novak Djokovic l-a învins pe Roger Federer în finala de la Dubai

26 Feb 2011   •   18:51

Novak Djokovic a câştigat pentru a treia oară consecutiv turneul ATP de la Dubai, după ce a reuşit să-l învingă în finala concursului din Emirate pe Roger Federer în numai 71 de minute, scor 6-3, 6-3.

Tenismanul sârb confirmă prin succesul din Dubai faptul că are un început de an absolut incredibil, Djokovic câştigând Australian Open şi ajungând acum la un număr de 14 victorii consecutive în circuitul ATP.De cealaltă parte, deşi nu a pierdut niciun set până în finală, Federer nu a reuşit să-şi ia revanşa în faţa rivalului său pentru eliminarea din semifinalele de la Melbourne.

Meciul pe care l-am făcut astăzi este unul dintre cele mai bune din ultima vreme. Să joci împotriva lui Roger este mereu o mare provocare: Am avut nevoie să ating vârful de formă şi am reuşit un meci perfect. Sper să pot continua la fel”, a declarat Djokovic la finalul partidei.