Antena 3 CNN Sport Tenis Rafael Nadal s-a calificat în finala turneului de la Miami

Rafael Nadal s-a calificat în finala turneului de la Miami

de M.Z.    |    31 Mar 2017   •   22:50

Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, locul șapte în clasamentul ATP, l-a învins, vineri, scor 6-1, 7-5, pe Fabio Fognini, şi s-a calificat în finala turneului de la Miami (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 7.913.405 de dolari.

Partida dintre cei doi sportivi a durat o oră şi jumătate. În primul set, Nadal nu i-a lăsat nicio şansă adversarului italian, încheind setul în doar 25 de minute. Fostul lider mondial a început să ia avans faţă de adversar în game-ul patru, când s-a distanţat la 3-1, iar de atunci nu a mai cedat niciun game. Primul act s-a încheiat cu scorul de 6-1 în favoarea lui Nadal.

Setul secund a fost unul mult mai echilibrat, care s-a decis după ce Nadal a reuşit să-i ia serviciul lui Fognini în penultimul game. Până atunci, cei doi sportivi au mers cap la cap, fără greşeală pe propriul serviciu. După break, Nadal a urmat la serviciu, pe care l-a făcut fără probleme şi şi-a trecut în cont şi setul doi, scor 7-5, după o oră şi 5 minute.

În finala turneului american, Rafael Nadal îl va întâlni pe câştigătorul meciului dintre Roger Federer şi Nick Kyrgios.

Sursă: Mediafax