Antena 3 CNN Sport Tenis Roger Federer, eliminat în sferturile de finală la Roland Garros

Roger Federer, eliminat în sferturile de finală la Roland Garros

de M.T.    |    04 Iun 2013   •   20:06

Pentru doar a cincea oară din 2004, Roger Federer ratează calificarea într-o semifinală a unui turneu de Grand Slam.

Jucătorul elveţian, fost lider ATP şi cap de serie numărul 2 la Roland Garros, a fost eliminat în sferturile de finală de la Paris de reprezentantul gazdelor, Jo-Wilfried Tsonga.

Tsonga, al şaselea favorit, a avut nevoie de mai puţin de două ore pentru a obţine o victorie fără dubii, în trei seturi, scor 7-5, 6-3, 6-3.

În penultimul act, francezul va juca împotriva spaniolului David Ferrer, cap de serie numărul 4, învingător cu 6-2, 6-1, 6-1 în disputa cu compatriotul său Tommy Robredo.

În turneul feminin, se cunosc de asemenea primele două jucătoare calificate în semifinale.

Liderul mondial, americanca Serena Williams, a revenit după ce a pierdut setul al doilea în meciul cu rusoaica Svetlana Kuznetsova şi s-a impus în cele din urmă cu 6-1, 3-6, 6-3.

Williams va juca pentru un loc în finală cu jucătoarea italiană Sara Errani, cap de serie numărul 5 pe zgura pariziană, aceasta învingând-o în două seturi, scor 6-4, 7-6, pe a patra favorită, poloneza Agnieszka Radwanska.