Antena 3 CNN Sport Tenis Roger Federer s-a calificat în sferturile de finală ale Mastersului de la Paris

Roger Federer s-a calificat în sferturile de finală ale Mastersului de la Paris

de M.T.    |    11 Noi 2011   •   09:47

Roger Federer l-a învins pe francezul Richard Gasquet cu 6-2, 6-4 şi s-a calificat în sferturile de finală ale Mastersului de la Paris.

Elveţianul, cap de serie numărul 3, se alătură astfel primilor doi favoriţi din capitala Franţei, Novak Djokovic şi Andy Murray, în această fază a turneului, şi va lupta pentru un loc în semifinale cu argentinianul Juan Monaco.

Jucătorul sud-american a profitat de abandonul lui Mardy Fish, care a fost nevoit să se retragă din cauza unei accidentări, într-un moment în care conducea cu 2-1 în setul trei.

Jo-Wilfried Tsonga a rămas ultimul reprezentant al gazdelor la Paris, după ce l-a învins în două seturi, scor 6-3, 6-4, pe italianul Andreas Seppi, urmând să-l întâlnească în sferturi pe liderul mondial Novak Djokovic.

cel de-al patrulea meci din sferturile de finală se va disputa între spaniolul David Ferrer, cap de serie numărul 4, şi americanul John Isner.