Antena 3 CNN Sport Tenis România a retrogradat din Grupa Mondială a Cupei Davis: Cehia a câştigat şi meciul de dublu

Sursa foto: Foto: Mediafax
de M.T.    |    17 Sep 2011   •   15:01

România a pierdut şi meciul de dublu al întâlnirii de baraj din Cupa Davis împotriva Cehiei şi a retrogradat din Grupa Mondială.

Deşi anunţase iniţial că în partida de dublu vor evolua Jan Hajek şi Lukas Rosol, cehii au dorit să încheie repede conturile şi i-au trimis pe teren pe cei mai buni jucători, Tomas Berdych şi Radek Stepanek.

Perecehea Horia Tecău/Marius Copil a reuşit să ia primul set, însă le-a cedat pe următoarele trei şi a fost învinsă cu 6-3, 3-6, 0-6, 2-6, după două ore şi 25 de minute de joc, astfel că Cehia conduce acum cu 3-0 la general şi îşi păstrează locul între cele mai bune 16 echipe din lume.

Vineri, în primele meciuri de simplu, Adrian Ungur a fost învins de Radek Stepanek, iar Victor Crivoi a cedat în faţa lui Tomas Berdych.

Ca urmare a înfrângerii meciului de baraj, în 2012, România va evolua în Grupa I a Zonei Euro-africane a competiţiei.