Antena 3 CNN Sport Tenis Rușine uriașă pentru tenisul românesc. Se întâmplă un sfert de secol

Rușine uriașă pentru tenisul românesc. Se întâmplă un sfert de secol

29 Oct 2017   •   19:35

Echipa de tenis a României a fost învinsă de formaţia Israelului cu scorul de 5-0, în barajul pentru menţinerea în Grupa I a zonei Europa-Africa a Cupei Davis, desfăşurat la Ramat Hasharon.

În ultima partidă de simplu, duminică, Edan Leshem (20 ani, 285 ATP) l-a învins pe Nicolae Frunză cu (20 ani neîmpliniţi, 600 ATP) cu 6-4, 6-7 (3), 6-2. Leshem s-a impus într-o oră şi 52 de minute, în care a avut 7 aşi, dar a comis şi 7 duble greşeli.

Tot duminică, Mor Bulis (21 ani, 590 ATP) s-a impus în faţa lui Antonescu (27 ani, 651 ATP) cu 7-6 (4), 6-3, ambele partide disputându-se după sistemul cel mai bun din trei seturi, având în vedere lipsa mizei.

Vineri, în primele meciuri de simplu, Dragoş Dima (25 ani, 463 ATP) a fost învins de Edan Leshem cu 6-3, 5-7, 6-2, 3-6, 6-3, iar Dudi Sela (32 ani, 70 ATP) a dispus de Nicolae Frunză cu 6-3, 6-4, 6-4.

Sâmbătă, Dudi Sela (173 ATP la dublu) şi Jonathan Erlich (40 ani, 80 ATP) au dispus de cuplul Vasile Antonescu (433 ATP)/Bogdan Borza (1.227 ATP) cu 6-3, 6-4, 7-6 (4).

Căpitanul nejucător al României, Andrei Pavel, nu a putut conta în acest meci pe cei mai buni jucători ai săi, Marius Copil, Horia Tecău sau Florin Mergea. Copil ocupă locul 78 în clasamentul mondial de simplu, iar la dublu Tecău se află pe poziţia a 11-a, iar Mergea pe locul 49.

România câştigase toate cele patru confruntări anterioare cu Israelul în Cupa Davis: 4-1 la Bucureşti în 1962 în primul tur al zonei Europa, 5-0 la Bucureşti în 1969 în sferturile zonei Europa, 5-0 la Tel Aviv în 1974, în sferturile zonei Europa, 5-0 la Sibiu în 2015, în primul tur al Grupei I a zonei Europa-Africa.

România a retrogradat din Grupa I (al doilea eşalon valoric mondial) după 24 de ani.