Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep a debutat cu o victorie în turneul de la Sofia

Simona Halep a debutat cu o victorie în turneul de la Sofia

Sursa foto: Foto: Agerpres/AP
de M.T.    |    29 Oct 2013   •   21:35

Simona Halep a debutat cu dreptul în turneul WTA de la Sofia, dotat cu premii totale de 750.000 de dolari.

Cap de serie numărul 1, românca a trecut în două seturi, scor 6-3, 6-3, de rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, la capătul unui meci care a durat doar 68 de minute.

În aceeaşi grupă din care face parte şi Halep, o altă jucătoare din Rusia, Maria Kirilenko, a treia favorită, a abandonat în disputa cu franţuzoaica Alize Cornet.

În momentul abandonului lui Kirilenko, jucătoarea din Franţa, cap de serie numărul 7, conducea cu 5-0 în primul set.

În cealtă grupă. sârboaica Ana Ivanovic, a doua favorită, nu a avut nicio emoţie în jocul cu reprezentanta gazdelor, Tsvetana Pironkova, pe care a învins-o cu 6-0, 6-2.