Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep a învins-o pe Julia Goerges! Pe cine va întâlni în ''optimi"

Simona Halep a învins-o pe Julia Goerges! Pe cine va întâlni în ''optimi"

26 Mar 2016   •   22:33

Simona Halep (locul 5 WTA) a avut emoții doar pe începutul meciului cu Julia Goerges (locul 66 WTA), când era condusă cu 3-0. A revenit, a luptat și și-a adjudecat primul set, scor 6-4, după 58 de minute. În setul doi situația a fost și mai dezechilibrată.

Halep n-a mai stat la discuții și a închis rapid meciul, scor 6-1. Acesta a fost a 3-a întâlnire dintre cele două, care se mai întâlniseră de două ori. Precedentul meci fusese în 2014, la Madrid, unde Halep n-a avut milă și s-a impus rapid, scor 6-2, 6-0. Celălalt joc a fost în 2009, iar nemțoaica s-a impus.

În turul următor, Simona o va întâlni pe Heather Watson (69 WTA), care a trecut de Wickmayer, scor 3-6, 7-5, 6-3. Cele două s-au mai întâlnit de două ori până acum, Halep câștigând ambele dueluri. În 2014, la Roland Garros, scor 6-2, 6-4 și în 2013 la US Open, scor 6-4, 4-6, 6-2.