Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep, calificată în optimile de la Shenzen, în urma victoriei din meciul cu Jelena Jankovic

02 Ian 2017   •   08:18

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, a doua favorită, s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 626.750 dolari, după o victorie în trei seturi în faţa sârboaicei Jelena Jankovic, cu 6-1, 3-6, 6-3, în meciul său de debut în sezonul 2017.

Halep, numărul patru mondial, s-a impus după o oră şi 48 de minute şi are acum 7-1 în meciurile directe cu Jankovic.

Jelena Jankovic (31, ani, 54 WTA) a câştigat prima confruntare, în 2010, în primul tur la US Open, cu 6-4, 4-6, 7-5, dar apoi au urmat doar victorii ale româncei: 6-2, 3-6, 7-6 (3) în primul tur la Bruxelles în 2012, 4-6, 6-0, 7-5 în sferturi la Roma în 2013, 6-4, 2-6, 6-0 în optimi la Australian Open în 2014, 2-6, 7-5, 6-4 în finală la Indian Wells în 2015, 6-3, 6-4 în turul al doilea la Toronto în 2015, 6-1, 6-2 în semifinale la Cincinnati tot în 2015 şi acum la Shenzhen.

Simona Halep (24 ani) şi-a adjudecat clar primul set, cu 6-1, dar apoi a scăzut nivelul, iar Jankovic a arătat mai multă determinare în manşa secundă, reuşind să câştige setul cu 6-3. În decisiv, Jankovic a început cu break, dar Halep a revenit şi a preluat controlul jocului (2-1, 3-2). În ghemul şase, pe serviciul sârboaicei, aceasta a cerut intervenţia medicului pentru o problemă la picior, când scorul era 30-30. După şapte minute de pauză, Halep a obţinut cele două puncte care i-au adus break-ul şi apoi s-a desprins la 5-2. Halep a luat setul cu 6-3 şi s-a calificat în optimi.

Halep şi-a asigurat un cec de 7.238 dolari şi 30 de puncte WTA, urmând să joace în optimi cu învingătoarea dintre chinezoaica Shuai Peng şi Katerina Siniakova (Cehia).

Simona Halep, câştigătoarea titlului la simplu la Shenzhen în 2015, va juca şi la dublu, alături de Monica Niculescu (favoritele numărul patru).

Sursă: Agerpres