Antena 3 CNN Sport Tenis S-a terminat meciul lui Halep de la Roland Garros. Execuție rapidă, scor incredibil

05 Iun 2017   •   12:41

Simona Halep-Carla Suarez LIVE. Halep a câștigat cu 6-1, 6-1.

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, cap de serie 3, s-a calificat sâmbătă în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului, după ce a învins-o pe rusoaica Daria Kasatkina, cap de serie 26, cu 6-0, 7-5 după o oră şi 18 minute de joc.

Halep şi-a dominat cu autoritate adversara în primul set şi după numai 23 de minute conducea cu 5-0 şi urma la serviciu pentru încheierea setului. Patru minute mai târziu, Simona a pus capă primului set cu 6-0. Actul doi a început în aceeaşi notă de dominare a româncei, care s-a distanţat la 3-1 şi servea pentru 4-1. Ghemul avea însă să revină rusoaicei care şi-a ridicat mult nivelul de joc. Kasatkina a câştigat 4 jocuri la rând şi la 5-3 urma să servească pentru set. După ce a salvat 4 mingi de set, Simona şi-a adjudecat break-ul şi s-a impus şi în următoarele două ghemuri, adjudecându-şi setul doi şi meciul cu 6-3, 7-5.