Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep la cea mai bună performanţă a carierei, în ciuda eliminării din optimi. Roger Federer, eliminat şi el din turneu

de M.C.    |    03 Sep 2013   •   12:17

Simona Halep s-a oprit în optimile US Open, după ce a fost învinsă de italianca Flavia Pennetta, locul 83 în clasamentul WTA, scor 6-2, 7-6.

Cap de serie numărul 21 şi locul 19 WTA, Halep a avut mari probleme pe serviciul adversarei, dar a luptat şi cu condiţiile meteo. Umiditate ridicată, dar şi ploaia, au lucrat în defavoarea sportivei, iar partida a fost întreruptă în setul secund, chiar când românca avea minge de set. Partida a fost reluată după mai bine de patru ore, iar italianca a reuşit să se impună.
Aceasta este cea mai bună performanţă a carierei pentru Simona Halep, care va prim 165.000 de dolari şi 280 de puncte WTA.

Nici Roger Federer, cap de serie numărul 7, nu a reuşit să ajungă în sferturile US Open, fiind învins în trei seturi (7-6, 6-3, 6-4) de spaniolul Tommy Robredo, favoritul cu numărul 19 al turneului.