Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep s-a calificat în sferturile de la Cincinnati

Simona Halep s-a calificat în sferturile de la Cincinnati

18 Aug 2016   •   21:08

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul patru mondial, s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.503.250 dolari, joi, după ce a dispus cu 6-1, 6-2 de australianca de origine rusă Daria Gavrilova.

Halep, finalistă la ediţia de anul trecut a turneului, a confirmat forma bună prin care trece, încheind conturile în doar 53 de minute, după ce în optimi câştigase în 55 de minute meciul cu germanca Annika Beck (6-3, 6-1).

Românca, a treia favorită a turneului (dar cap de serie numărul doi, după retragerea Serenei Williams), a dominat clar primul set şi a avut un moment de cumpănă în setul secund, când Gavrilova a reuşit singurul său break, pentru 2-2, dar apoi Simona a câştigat din nou pe serviciul adversarei şi nu a mai putut fi oprită.

Sursă: Agerpres