Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep şi Monica Niculescu, eliminate în primul tur la Roland Garros

Simona Halep şi Monica Niculescu, eliminate în primul tur la Roland Garros

de M.T.    |    27 Mai 2013   •   14:59

Simona Halep şi Monica Niculescu au ratat calificarea în turul doi la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, cele două reprezentante ale României fiind învinse în meciurile disputate luni.

Halep nu a reuşit să repete evoluţiile excelente pe care le-a avut în turneul de la Roma, concurs în care a ajuns până în semifinale, şi a cedat în trei seturi în faţa Carlei Suarez Navarro, a 20-a favorită la Paris.

Românca a câştigat primul set cu 6-3, dar apoi le-a cedat pe următoarele două cu un scor identic, 6-2, şi a fost astfel eliminată încă din turul inaugural de la Roland Garros.

O altă jucătoare din România, Monica Niculescu (locul 49 WTA), a fost învinsă fără drept de apel, scor 2-6, 3-6, de suedeza Johanna Larsson, clasată pe poziţia a 66-a în ierarhia mondială.

Niculescu a ratat şansa de a o întâlni în turul doi pe Sorana Cârstea, cap de serie numărul 26, care a reuşit să treacă în runda inaugurală de olandeza Kiki Bertens, după ce a revenit de la 0-1, scor 5-7, 7-5, 6-2.

Pe tabloul feminin de la Roland Garros, România mai este reprezentată de Irina-Camelia Begu şi Alexandra Cadanţu.