Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep şi Monica Niculescu, în turul doi la Miami. Sorana Cârstea, eliminată

23 Mar 2011   •   10:30

Simona Halep şi Monica Niculescu au reuşit să se califice în turul doi al turneului WTA de la Miami. Cealaltă reprezentantă a României în concursul din Florida, Sorana Cârstea, a părăsit competiţia încă din primul tur.

Simona Halep s-a impus în duelul dintre două foste lidere mondiale ale junioarelor. Românca a învins-o pe Urszula Radwanska (Polonia) în două seturi, 6-3, 6-2. Astfel, la chiar prima ei participare la Miami, Halep trece în turul secund, acolo unde o va întâlni pe Svetlana Kuznetsova, din Rusia, numărul 15 în clasamentul WTA.

Monica Niculescu s-a calificat în turul doi după ce a trecut de o jucătoare mai bine plasată în topul mondial, sârboaiaca Bojana Jovanovski. Romnca a câştigat cu 6-1, 7-6 şi va juca în meciul următor cu favorita numărul doi a turneului din Miami, Jelena Jankovic.

Ajunsă pe tabloul principal al concursului din Florida în urma unui wild-card, Sorana Cârstea a fost învinsă în primul tur de chinezoaica Jie Zheng, scor 3-6, 7-6, 3-6.