Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep și Victor Hănescu, în turul II la Australian Open

Simona Halep și Victor Hănescu, în turul II la Australian Open

14 Ian 2014   •   12:22

Jucătorii români de tenis Simona Halep şi Victor Hănescu s-au calificat în manşa secundă a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, care se desfăşoară la Melbourne.

Halep a învins-o, în runda inaugurală, cu scorul de 6-0, 6-1, după 54 de minute, pe Katarzyna Piter (Polonia), jucătoare venită din calificări şi poziţia 119 în ierarhia mondială.

În turul doi, Simona Halep o va întâlni pe Varvara Lepşenko (SUA), locul 50 WTA, care a trecut, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-4, de Lesia Ţurenko (Ucraina), poziţia 96 în clasamentul mondial.

Pentru calificarea în turul doi, Halep va primi 50.000 de dolari australieni.

La masculin, Victor Hănescu a acces şi el în turul secund, după ce s-a impus în faţa germanului Peter Gojowczyk , venit din calificări, cu 7-6 (5), 7-6 (5), 6-3, la capătul unui meci care a durat două ore şi 16 minute. Hănescu, care şi-a asigurat 50.000 de dolari australieni, şi 45 de puncte ATP. Va juca în turul următor cu canadianul Milos Raonic (N. 11), victorios în primul tur cu 7-6 (2), 6-1, 4-6, 6-2 în faţa spaniolului Daniel Gimeno-Traver.

Hănescu este la egalitate cu Raonic (23 ani, 11 ATP), 1-1, după ce Victor a câştigat în 2010 în primul tur la Toronto, cu 6-4, 6-4, iar canadianul şi-a luat revanşa în 2012, în optimi la Chennai, cu 6-1, 6-4.

Jucătoarele de tenis Sorana Cîrstea, cap de serie numãrul 21 şi locul 21 WTA şi Irina-Camelia Begu, poziţia 127 în ierarhia mondială, au fost eliminate în runda inaugurală la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

Cîrstea a fost învinsă în primul tur, cu scorul de 6-4, 7-6 (8/6), după o oră şi 53 de minute, de Marina Erakovici (Noua Zeelandă), locul 52 WTA.

Sorana Cîrstea câştigase singurul său meci cu Erakovic (25 ani, 50 WTA), în primul tur la Fes (Maroc), în 2008, cu 2-6, 6-3, 6-2.

Jucătoarea română va primi un cec de 30.000 de dolari australieni şi 10 puncte WTA pentru participare.

Begu, jucătoare venitã din calificãri, a fost întrecută, în runda inaugurală, cu scorul de 7-5, 4-6, 7-5, după două ore şi 29 de minute, de Galina Voskoboeva (Kazahstan), poziţia 77 în clasamentul mondial.