Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep, în optimile de finală la turneul de la Birmingham. Cu cât va fi recompensată românca

Simona Halep a câștigat partida împotriva ucrainencei Lesia Tsurenko, disputată în primul tur la turneul feminin WTA 250, desfășurat pe iarbă, la Birmingham.

Sursa foto: Agerpres
de Silvia Preda    |    13 Iun 2022   •   20:08

Simona Halep s-a impus din postura celei de a doua favorite a turneului cu 6-1, 6-4, într-o oră și 19 minute.

În turul secund, Simona Halep o va întâlni pe britanica Harriet Dart (106 WTA), beneficiara unui wildcard. Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, în 2020, la Australian Open, când s-a impus sportiva româncă, cu 6-2, 6-4.

Simona Halep e în turul doi la Birmingham

Pentru prezența în turul secund la Birmingham, Simona Halep va fi recompensată cu 3.800 USD și 30 de puncte.

La Birmingham mai evoluează și Gabriela Ruse și Sorana Cîrstea.