Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep, victorie superbă și calificare în sferturi la Miami

Simona Halep, victorie superbă și calificare în sferturi la Miami

28 Mar 2016   •   19:45

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul cinci mondial, s-a calificat luni în sferturile de finală ale turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, după ce a învins-o pe britanica Heather Watson în două seturi, 6-3, 6-4.

Halep (24 ani), cap de serie numărul cinci la Miami Open, a trecut într-o oră şi 29 de minute de Watson (23 ani, 69 WTA).

Românca are avantaj în meciurile directe, scorul fiind de 3-0, după victoriile cu Watson, cu 4-6, 6-4, 6-2 în 2013, în primul tur la US Open, şi cu 6-2, 6-4, în 2014, în turul al doilea la Roland Garros.

Halep şi-a asigurat un cec de 128.215 dolari şi 250 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe câştigătoarea meciului Agnieszka Radwanska (Polonia, 2 WTA) - Timea Bacsinszky (Elveţia, 20 WTA).

sursa: agerpres