Antena 3 CNN Sport Tenis Sorana Cârstea a fost eliminată în optimile de finală la Acapulco

Sorana Cârstea a fost eliminată în optimile de finală la Acapulco

24 Feb 2011   •   10:41

Sorana Cârstea a pierdut meciul din optimile de finală ale turneului WTA de la Acapulco. Sportiva noastră a fost învinsă fără drept de apel, scor 2-6, 1-6, de Laura Pous-Tio, din Spania. Pentru performanţa sa la concursul din Mexic, Sorana va primi 30 de puncte în clasamentul WTA şi un cec de aproape 3.000 de dolari.

Românca va continua însă turneul dotat cu premii totale de 220.000 de dolari la dublu, acolo unde este calificată în sferturile de finală.

Cealaltă reprezentantă a României pe tabloul principal de la Acapulco, Mădălina Gojnea, a părăsit şi ea competiţia, după ce a fost învinsă cu 4-6, 3-6 de o altă jucătoare din Spania, Carla Suarez Navarro, favorita numărul şapte a turneului.

Altfel, perechea Victor Hănescu-Horia Tecău s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de dublu, după ce s-au impus în faţa tandemului format din Mark Knowles (Bahamas) şi Michal Martinak (Slovacia) cu 7-6, 6-1.