Antena 3 CNN Sport Tenis Sorana Cârstea, eliminată din primul tur la Sydney

Sorana Cârstea, eliminată din primul tur la Sydney

12 Ian 2009   •   16:41

Jucătoarea română de tenis a părăsit mai devreme decât ar fi dorit turneul de la Sydney, fiind învinsă de rusoaica Dinara Safina. Sorana Cârstea a avut neşansa de a juca încă din primul tur cu capul de serie numărul 2, sora mai mică a fostului număr 1 mondial, Marat Safin. Cârstea a fost învinsă de către jucătoarea de etnie tătară cu scorul de 2-6, 1-6, neemiţând în nici un moment pretenţii la câştigarea meciului.
Românca de 18 ani a câştigat, la turneul totat cu premii în valoare totală de 600.000 de dolari, 4.300 de dolari şi un punct în clasamentul WTA, conform gsp.ro. Ea va continua, totuşi, că joace în acest turneu, primul din 2009 la care participă, în proba de dublu. Acolo, tânăra din Târgovişte va face pereche cu rusoaica Vera Duşevina şi va întâlni în primul tur perechea Svetlana Kuzneţova/Nadia Petrova.
Turneul de la Sydney este competiţia pregătitoare a Australian Open, care va începe în data de 19 ianuarie, la Melbourne