Antena 3 CNN Sport Tenis Sorana Cârstea s-a calificat în turul III la Miami. Victor Hănescu, eliminat

Sorana Cârstea s-a calificat în turul III la Miami. Victor Hănescu, eliminat

de M.T.    |    22 Mar 2013   •   22:42

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul trei al turneului Masters de la Miami, dotat cu premii în valoare totală de 4,2 milioane de dolari, după ce a învins-o pe Silvia Soler-Espinosa din Spania.

Intrată în turneu direct în turul secund, Cârstea s-a impus cu 2-6, 7-5, 6-2, după o oră şi 43 de minute de joc, iar în faza următoare o va întâlni pe pe câştigătoarea meciului dintre Angelique Kerber (Germania, locul 6 WTA) şi Francesca Schiavone (Italia, locul 47 WTA).

Pentr performanţa sa. românca va primi 80 de puncte WTA şi un cec în valoare de 25.450 de dolari.

Tot în turneul feminin, una dintre principalele favorite, belarusa Victoria Azarenka, numărul 3 mondial, a declarat forfait din cauza unei accidentări la glezna dreaptă, care a forţat-o să se retragă şi de la Indian Wells, săptămâna trecută.

La masculin, Victor Hănescu a fost eliminat în turul al doilea al turneului din Florida, după ce a pierdut într-o oră şi 20 de minute, scor 3-6, 3-6, în faţa japonezului Kei Nikishori, locul 15 ATP.

Jucătorul român a obţinut 25 de puncte ATP şi un cec de 13.600 de dolari.