Antena 3 CNN Sport Tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în finala turneului WTA de la Istanbul

Sorana Cîrstea s-a calificat în finala turneului WTA de la Istanbul

Sorana Cîrstea (67 WTA) a reușit să se impună în semifinala turneului de tenis WTA 250 de la Istanbul, calificându-se în finala competiției, în dauna sportivei Marta Kostyuk (85 WTA), din Ucraina, pe care a învins-o cu 6-4, 6-4.

Sursa foto: Hepta
de Alin Tarnovschi    |    24 Apr 2021   •   19:37

Sorana Cîrstea a câștigat rapid primul set, luând încă la debut două break-uri și deprinzându-se la 4-0. Chiar dacă a mai pierdut un game pe propriul serviciu, românca și-a adjudecat setul cu 6-4.

Setul secund a fost ceva mai disputat, Kostyuk conducând 1-3. În primele 5 game-uri cele două sportive au făcut 4 break-uri, câte două de fiecare parte.

Sorana Cîrstea a întors apoi soarta setului, deprinzându-se la 5-3 și impunându-se cu 6-4.

Pentru accederea în finală, Sorana Cîrstea va fi recompensată cu 16.398 USD și 180 puncte WTA, notează Mediafax.

În finală, Cîrstea o va înfrunta pe belgianca Elise Mertens (WTA 17), care a trecut de Veronika Kudermetova, cu 6-1, 6-4.