Antena 3 CNN Sport Tenis Sorana Cîrstea, despre victoria de la Roland Garros: Nu m-am gândit deloc la rezultat (VIDEO)

Sursa foto: Sorana Carstea
02 Iun 2009   •   22:56

"Nu mi-am pus problema că aş putea pierde meciul în niciun moment", a declarat Sorana Cîrstea. Într-o intervenţie telefonică la Sinteza Zilei, tenismana a vorbit despre victoria obţinută, luni, la Roland Garros.

Jelena Jankovic şi Sorana Cîrstea s-au întâlnit, luni, pe zgura de la Roland Garros, pentru prima oară în circuitul WTA, jucătoarea din Serbia fiind favorită certă pentru calificarea în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem. Calculele dinaintea partidei au fost însă date peste cap de o evoluţie surprinzătoare a tenismanei din România, care a profitat din plin de faptul că adversara sa se resimţea după o accidentare.

Cîrstea, în vârstă de 19 ani, a reuşit să câştige partida în trei seturi, 3-6, 6-0, 9-7, devenind prima româncă în sferturile de finală ale Roland Garros de la Irina Spârlea în 1997!

Sorana Cîrstea susţine că nu s-a gândit deloc la rezultat, ci doar la punctul următor. Spre finalul partidei, însă, aceasta recunoaşte că a devenit ceva mai încordată.

"Îmi place să joc pe stadioane mari şi să am un public mare în spate", a mai afirmat aceasta.

În runda următoare, Sorana Cîrstea va juca cu australianca Samantha Stosur, care a trecut cu 6-1, 6-2 de Virginie Razzano.