Antena 3 CNN Sport Tenis Sorana Cîrstea eliminată în primul tur de la turneul Adelaide International 2

Sorana Cîrstea eliminată în primul tur de la turneul Adelaide International 2

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a părăsit luni dimineața turneul de tenis Adelaide International 2, din Australia, încă din primul tur, fiind eliminată din competiție de brazilianca Beatriz Haddad Maia (15 ATP).

Sursa foto: Hepta | Zuma Press / Rob Prange/Dppi
de Georgiana Adam    |    09 Ian 2023   •   08:47

Haddad Maia s-a impus în două seturi, cu 7-6 (5), 6-1, la capătul unui meci ce a durat o oră și 48 de minute.

Primul set a fost foarte disputat, cu multe schimburi de mingi lungi, alternând game-urile cu multe mingi jucate cu cele câștigate la zero.

Cîrstea a cedat prima dată propriul serviciu la 3-3, însă a revenit cu rebreak la zero, ducând meciul în tiebreak, pe care la pierdut la a treia minge de set a braziliencei, după 76 de minute de joc.

Din păcate, în setul secund, Cîrstea a cedat ințiativa și nu a mai putut ține pasul cu adversara sa, peirzând categoric cu 6-1.

Cîrstea (45 WTA) se consolează după acest turneu cu un cec de 7.500 de dolari și 1 punct WTA, urmând să evolueze la Australian Open direct pe tabloul principal, începând cu 16 ianuarie.

Sursă: Mediafax