Antena 3 CNN Sport Tenis Sorana Cîrstea, în turul doi la US Open

Sorana Cîrstea, în turul doi la US Open

29 Aug 2017   •   21:42

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, marţi, în runda a doua a turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe olandeza Lesley Kerkhove cu scorul de 6-1, 6-3, la arenele Flushing Meadows din New York.

Cîrstea (27 ani, 54 WTA) s-a impus într-o oră şi 14 minute de joc efectiv în faţa unei adversare venite din calificări, cu o scurtă întrerupere la 4-2 în setul secund din cauza unor picături de ploaie.

Cîrstea a avut 4 aşi şi 4 duble greşeli, iar Kerkhove nu a reuşit să transforme niciuna din cele 8 mingi de break create.

Cîrstea a mai învins-o pe Kerkhove (25 ani, 171 WTA) anul trecut, la turneul ITF de la Versmold (Germania, 50.000 dolari), cu 7-6 (6), 6-3, în sferturi.

Cea mai bună performanţă pentru Cîrstea la Flushing Meadows este turul al treilea, atins în 2009. Anul trecut a pierdut în primul tur, iar în 2015 nu a participat.

Românca şi-a asigurat un cec de 86.000 dolari şi 70 de puncte WTA. În turul secund, Cîrstea va avea o adversară foarte dificilă, învingătoarea dintre Jelena Ostapenko (Letonia), a 12-a favorită, şi Lara Arruabarrena (Spania).

Sursă: Agerpres