Antena 3 CNN Sport Tenis Sorana Cîrstea, învinsă de Dementieva în optimi la Cincinnati

Sorana Cîrstea, învinsă de Dementieva în optimi la Cincinnati

14 Aug 2009   •   04:24

Sorana Cîrstea a fost eliminată din optimile turneului feminin de tenis de la Cincinnati, după ce a înregistrat o nouă înfrângere în faţa rusoaicei Elena Dementieva. Cap de serie numărul patru în turneul cu premii în valoare de două milioane de dolari, Dementieva s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-4.

După ce a pierdut primul set, Sorana a avut mai multe şanse de a reveni în joc, dar sportiva noastră a irosit avantajul a două break-uri reuşite în setul al doilea, dar şi alte câteva mingi de break la 5-4, când rusoaica a servit pentru câştigarea meciului.

Sorana Cârstea va fi totuşi răsplătită cu 20.000 de dolari şi 110 puncte WTA, în timp ce Dementieva o va întâlni în sferturi pe Caroline Wozniacki, favorita numărul opt.