Antena 3 CNN Sport Tenis Surpriză la Australian Open: Venus Williams eliminată din turul doi

Surpriză la Australian Open: Venus Williams eliminată din turul doi

Sursa foto: Venus Williams
22 Ian 2009   •   18:12

Ziua de joi a adus o surpriză de proporţii la Melbourne, capul de serie numărul 6, Venus Williams, părăsind competiţia după o înfrângere cu mult mai puţin cunoscuta jucătoare din Spania, Carla Suarez Navarro. Jucătoarea din Statele Unite a trebuit să se recunoască învinsă, conform Mediafax, după disputarea a trei seturi, părăsind competiţia mult mai devreme decât şi-a propus. 2-6, 6-3, 7-5 a fost scorul, dar sportiva de pe continentul american a condus cu 5-2 în setul decisiv, adversara sa reuşind să câştige cinci jocuri consecutive şi să iasă de pe teren învingătoare.
"Când intri pe teren trebuie să te aştepţi la orice. Toate jucătoarele sunt profesioniste, deci sunt capabile să joace foarte bine, aşa că nu mă mir de jocul pe care l-a făcut.
Nu este niciodată plăcut să pierzi, dar din fericire am obţinut şi victorii în ultima vreme, aşa că am cu ce să contrabalansez eşecul." a declarat Williams pentru site-ul oficial al competiţiei de pe continentul din Emisfera Sudică. Venus Williams a obţinut cea mai mare performanţă din carieră la Australian Open în 2003, când a disputat şi a pierdut finala turneului. Ea se poate, totuşi, mândri cu cinci medalii de aur la Wimbledon de-a lungul timpului şi cu două la US Open. Jucătoarea de 28 de ani a câştigat, totuşi, o medalie de aur pe tărâm australian, în 2000. Atunci, la Jocurile Olimpice de la Sydney, ea a câştigat finala competiţiei de tenis.
În altă ordine de idei, o altă jucătoare bine clasată, Patty Schinder, cap de serie numărul 14, a părăsit turneul după 3-6, 1-6 cu franţuzoaica Virginie Razzano.