Antena 3 CNN Sport Tenis Tenis: Adrian Ungur, calificat în optimile turneului challenger de la Scheveningen

22 Iul 2015   •   00:39

Tenismanul român Adrian Ungur s-a calificat, marți, în optimile de finală ale turneului challenger de la Scheveningen (Olanda), dotat cu premii totale de 42.500 euro, după ce a trecut de olandezul Thomas Schoorel, cu 7-6 (6), 6-3, informează Agerpres.

Ungur (30 ani), ajuns acum pe locul 208 în lume, s-a impus într-o oră și 42 de minute și și-a asigurat un cec de 730 euro și 8 puncte ATP.

Adrian Ungur îl mai înfruntase de două ori pe Schoorel (26 ani), jucător aflat pe locul 1.105 în clasamentul ATP, după ce în 2011 se găsea pe 94. Românul s-a impus în 2011 în sferturi la Caltanissetta, cu 6-3, 7-5, iar Schoorel și-a luat revanșa anul trecut, în calificări la Marsilia, cu 6-3, 6-4.

Ungur va juca în optimi cu al cincilea favorit, spaniolul Inigo Cervantes, care s-a impus cu 6-3, 7-5 în fața rusului Alexei Vatutin. Adi Ungur și Cervantes (117 ATP) s-au întâlnit de două ori, românul câștigând în 2012 la Meknes (Maroc), cu 6-4, 6-4, iar ibericul în același an la Mastersul de la Madrid, în calificări, cu 6-3, 3-6, 7-6 (5).

În alt meci din primul tur la Scheveningen, Victor Hănescu a fost învins de slovacul Jozef Kovalik, cu 6-3, 6-7 (2), 6-2, după două ore și 7 minute de joc.

Kovalik (22 ani, 186 ATP) și-a luat revanșa în fața ''veteranului'' de 34 de ani (212 ATP), care a câștigat prima confruntare, anul acesta, la Mersin (Turcia), cu 1-6, 6-3, 7-6 (5). Hănescu s-a ales doar cu 440 de euro.