Antena 3 CNN Sport Tenis Tenis: România conduce Belarus, 1 - 0 în Cupa Davis

Tenis: România conduce Belarus, 1 - 0 în Cupa Davis

03 Feb 2017   •   13:26

Echipa masculină de tenis a României conduce formaţia Belarus cu scorul de 1-0, după ce Adrian Ungur l-a învins pe Ilia Ivaşka, în patru seturi, cu 6-2, 5-7, 7-5, 6-4, vineri, la Minsk, în primul meci de simplu al întâlnirii din primul tur al Grupei I valorice a zonei Europa-Africa a Cupei Davis.

Ungur (32 ani), aflat pe locul 313 în lume, s-a impus în faţa primei rachete a gazdelor (Ivaşka este pe locul 175 ATP) după trei ore şi trei minute.

Românul a dominat primul set, pe care l-a început în forţă, cu 3-0. Ivaşka (va împlini 23 de ani la sfârşitul lunii) a reuşit să se apropie, la 3-2, dar apoi Ungur nu i-a mai lăsat nicio şansă şi a luat primul set cu 6-2.

În setul al doilea s-a mers cap la cap, Ungur fiind jucătorul care s-a aflat în urmărire, însă gazdele au egalat situaţia, după un break în al 12-lea ghem.

Ungur a forţat în setul al treilea şi după ce a avut două mingi de break la 1-1 a reuşit să câştige contra serviciului la 2-2, iar apoi s-a desprins la 4-2. Ivaşka a revenit şi a trecut în avantaj, 5-4, după trei ghemuri la rând. Ungur nu a cedat şi a controlat finalul setului, câştigând cu 7-5.

Cei doi jucători au mers umăr la umăr şi în setul patru, când românul a reuşit un break ce s-a dovedit a fi decisiv la 4-4, adjudecându-şi setul cu 6-4 şi victoria.

Ivaşka a reuşit 14 aşi, faţă de 5 ai lui Ungur, care a comis 3 duble greşeli, belarusul având de două ori mai multe.

În al doilea meci de simplu, programat vineri, Marius Copil (26 ani, 129 ATP) îl va înfrunta pe Egor Gherasimov (24 ani, 341 ATP).

Cei doi şi-au împărţit victoriile la cele două dueluri directe de până acum, ambele desfăşurate la Bratislava (challenger). Belarusul a câştigat în 2015, în semifinale, cu 7-6 (4), 2-6, 6-2, iar Copil s-a impus în 2016, în sferturi, cu 7-6 (4), 7-6 (5).

Sursă: Agerpres