Antena 3 CNN Sport Tenis Tsonga l-a eliminat pe Federer în optimile turneului de la Montreal

Tsonga l-a eliminat pe Federer în optimile turneului de la Montreal

de M.T.    |    12 Aug 2011   •   13:32

Roger Federer nu a reuşit să-şi ia revanşa în faţa lui Jo-Wilfried Tsonga pentru eliminarea de la Wimbledon. Francezul a câştigat meciul din optimile de finală de la Rogers Cup, turneu care se desfăşoară la Montreal, scor 7-6, 4-6, 6-1 şi îl va întâlni în turul următor pe Nicolas Almagro.

Toţi jucătorii continuă să-şi îmbunătăţească jocul, nu mai sunt diferenţe atât de evidente. Uitaţi-vă la Nadal şi Murray, care au fost şi ei eliminaţi. Singurul care rămâne deasupra tuturor în acest moment este Djokovic”, a declarat Tsonga la finalul întâlnirii.

Cu principalii săi rivali deja în afara turneului, Novav Djokovic are cale liberă spre un succes la Montreal. Liderul mondial s-a calificat în sferturile de finală după ce l-a învins pe Marin Cilic cu 7-5, 6-2, ajungând la cea de-a 50-a victorie a sezonului.

Următorul adversar al sârbului va fi francezul Gael Monfils, învingător în optimi în faţa lui Viktor Troicki, 3-6, 7-6, 7-6.

Celelalte sferturi de finală sunt Mardy Fish - Stanislas Wawrinka şi Tomas Berdych - Janko Tipsarevic.