Antena 3 CNN Sport Tenis US Open: Dulgheru a învins-o pe campioana de la Wimbledon şi dă piept cu Niculescu în turul doi

30 Aug 2011   •   11:45

Alexandra Dulgheru a impresionat în primul tur de la US Open, după ce a învins-o pe Petra Kvitova din Cehia, a şasea jucătoarea din clasamentul WTA şi campioana actuală de la Wimbledon.

Dulgheru s-a impus cu 7-6, 6-3 după o oră şi 38 de minute şi o va întâlni în turul doi pe Monica Niculescu. Aceasta din urmă, locul 70 WTA, a trecut cu 6-3, 6-3 de Patricia Mayr-Achleitner din Austria.

Pentru calificarea în turul doi la US Open, Alexandra Dulgheru va încasa 31.000 de dolari.

La masculin, tenismanul Victor Hănescu a fost învins de francezul Michael Llodra cu 6-2, 4-6, 4-6, 6-3, 6-2. Hănescu, care a condus cu 2-1 la seturi şi a câştigat primul joc din setul decisiv, a cedat după 2 ore şi 49 de minute şi s-a ales cu 19.000 de dolari şi 10 puncte ATP.