Antena 3 CNN Sport Tenis US Open: Monica Niculescu a câştigat duelul româncelor şi s-a calificat în turul 3

de M.T.    |    31 Aug 2011   •   21:16

Duelul româncelor din turul 2 de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, a fost câştigat de Monica Niculescu, locul 70 mondial, care a învins-o pe Alexandra Dulgheru, locul 49 WTA.

La capătul unui meci care a durat o oră şi 20 de minute, Niculescu s-a impus cu un categoric 6-3, 6-0 şi va juca în turul 3 împotriva învingătoarei dintre Madison Keys (SUA) şi Lucie Safarova (Cehia), a 27-a favorită a turneului.

În primul tur, Alexandra Dulgheru reuşise să o elimine pe câştigătoarea din acest an a Wimbledonului, cehoaica Petra Kvitova.

România mai poate trimite o jucătoare în turul 3 la Flushing Meadows, dacă Simona Halep o va învinge pe Carla Suarez Navarro (Spania).