Antena 3 CNN Sport Tenis Victor Hănescu l-a învins pe Fabio Fognini şi s-a calificat în finala de la Stuttgart (VIDEO)

18 Iul 2009   •   16:58

Cap de serie numărul 4, Victor Hănescu a reuşit să se califice în ultimul act al turneului de la Stuttgart, după ce l-a învins în semifinale pe tenismenul italian Fabio Fognini în trei seturi, 6-2, 6-7, 6-2. Pentru a câştiga turneul dotat cu premii totale de 450.000 de euro, românul se va bate cu învingătorul meciului Chardy (Franţa) - Kiefer (Germania).

Începutul nu a fost grozav pentru Victor, care şi-a pierdut serviciul chiar din primul game al meciului. Tenismenul român a revenit însă şi a câştigat setul de debut cu 6-3. Deşi în startul actului secund a reuşit un break şi a dat senzaţia că are jocul la îndemână, Hănescu a cedat pe serviciul său când conducea cu 5-4. Fognini a trimis setul în tie-break, pe care italianul l-a câştigat cu 7-4, egalând asfel situaţia. În decisiv, reprezentantul nostru nu i-a lăsat nicio şansă adversarului său, impunându-se cu 6-2 şi obţinând astfel calificarea în finală.

Este pentru prima dată în 2009 când Victor Hănescu se califică în finala unui turneu ATP.