Antena 3 CNN Sport Tenis Victor Hănescu l-a învins pe Gael Monfils şi s-a calificat în turul doi la Stuttgart

13 Iul 2011   •   17:05

Victor Hănescu a produs surpriza în primul tur al turneului de la Stuttgart, dotat cu premii în valoare totală de 450.000 de euro. Tenismanul român l-a eliminat pe Gael Monfils, principalul favorit şi numărul 7 mondial, la finalul unui meci întins pe două zile.

Meciul a fost oprit marţi din cauza ploii, la scorul de 4-2 în primul set în favoarea lui Monfils. Francezul a reuşit să câştige în cele din urmă cel dintâi act al întâlnirii, însă Hănescu a revenit şi s-a impus cu 2-6, 7-6, 6-4 după două ore şi 17 minute.

Este penjtru prima oară din 2009 când Hănescu reuşeşte să învingă un jucător din primii zece ai lumii, precedentul fiind tot un francez, Gille Simon, bătut de român la Roland Garros.

În turul doi, Victor Hănescu îl va întâlni pe slovacul Pavol Cervenak, jucător venit din calificări şi care ocupă locul 287 în clasamentul mondial, învingător cu 6-4, 4-6, 6-2 în faţa germanului Mischa Zverev.