Antena 3 CNN Sport Tenis Victoria Azarenka şi Li Na vor juca finala feminină de la Australian Open

Victoria Azarenka şi Li Na vor juca finala feminină de la Australian Open

Sursa foto: Foto: Agerpres/AP
de M.T.    |    24 Ian 2013   •   10:59

Victoria Azarenka şi Li Na vor juca finala feminină de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

Azarenka, actualul lider mondial şi deţinătoarea titlului la Melbourne, a reuşit să o învingă în două seturi, scor 6-1, 6-4, pe americanca Sloane Stephens, deşi a avut probleme cu o accidentare la gleznă şi chiar a părăsit terenul timp 10 minute pentru a primi îngrijiri medicale.

Stephens (19 ani) a produs cea mai mare surpriză în competiţia feminină de la Australian Open, după ce a eliminat-o pe Serena Williams în sferturile de finală.

Jucătoarea din Belarus a câştigat primul set în doar 28 de minute, însă s-a accidentat uşor la gleznă în game-ul trei al setului secund, ceea ce i-a permis adversarei sale să echilibreze meciul.

Chiar şi aşa, Azarenka a avut avantajul unui break şi a servit pentru victorie la 5-3. Stephens a salvat cinci mingi de meci şi apoi a câştigat pe serviciul liderei mondiale, înainte de a-şi pierde la rândul său serviciul.

În cealaltă semifinală, chinezoaica Li Na s-a impus neaşteptat în faţa Mariei Sharapova, scor 6-2, 6-2.

Rusoaica, a doua favorită în Australia, nu cedase niciun set până în semifinale şi pierduse doar nouă game-uri în precedentele cinci meciuri.