Antena 3 CNN Sport Simona Halep a câștigat finala turneului WTA de la Praga, după ce a învins-o pe Elisei Mertens

Simona Halep a câștigat turneul WTA de la Praga. Românca s-a impus în finala competiției din Cehia în fața jucătoarei de origine belgiană Elisei Mertens, cu scor 6-2, 7-5!

Sursa foto: Hepta
de Mirabela Vasile    |    16 Aug 2020   •   16:27

Românca a reușit astfel să câștige primul turneu la care participă după pauza pe care pandemia de coronavirus a impus-o în fața sportului alb.

Românca a câștigat primul set fără mari emoții, câștigând cu 6-2, însă a avut parte de un set secund cu multe impedimente și schimbări de scor! Simona Halep a condus cu 4-2, Mertens a câștigat apoi 3 gameuri consecutive, intrând în avantaj, însă Halep și-a revenit și a luat ultimele 3 gameuri!

Ce spunea Simona Halep înainte de meciul cu Mertens

”E un sentiment plăcut să fiu în finală după ce nu am jucat atâta timp. Nu contează meciurile din trecut cu Mertens. Voi da tot ce pot! Nu va fi un meci ușor. O să mă recuperez și mâine vreau să mă bucur că joc o nouă finală”, spunea Simona Halep înaintea finalei.