Profitul BP scade 53%, pentru a ajunge la 3,1 miliarde dolari
Profitul pentru trimestrul doi au înregistrat o scădere de 53 procente faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, dar acest lucru era de aşteptat având în vedere scăderea preţului ţiţeiului.
În iulie anul trecut, petrolul ajunsese la 147 dolari barilul, în vreme ce acum este cotat la 68 dolari barilui.
Analiştii se aşteptau ca BP să raporteze un profit de circa 2,8 miliarde dolari,
Tony Hayward, şeful BP, a restructurat diviziile care nu aveau performanţe bune şi a anunţat că a atins deja obiectivul pentru acest an de reducere a costurilor cu 2 miliarde dolari.
Cu toate acestea, compania va continua cu reducerea costurilor pentru încă un miliard de dolari. Profitul pentru primul semestru al acestui an a fost în scădere cu 57 procente faţă de anul trecut, ajungându-se la 5,5 miliarde dolari.
Antena3.ro
-
Sony raportează primul profit în cinci trimestre
05 Feb, 13:11 | 0 comentarii -
Scurgerea de petrol din Golful Mexic ar putea fi oprită
13 Iul, 19:51 | 1 comentarii
-
Cum iti vinzi produsele pe internet utilizand comerciabil.ro
24 Mai, 17:58 | 0 comentarii -
Povestea de succes "made in Romania". Cum a salvat Dacia de la faliment compania Renault
24 Mai, 12:45 | 3 comentarii -
Interviu Lucian Anghel: Este crucial să vedem oferte publice minoritare pe bursă
23 Mai, 20:26 | 1 comentarii -
GSP.roPămîntul întors sub picioare » Mihai Neşu foloseşte în SUA un dispozitiv care îl ajută să stea drept şi să se mişte uşor
-
Interviu Dragoş Cabat: Companiile mari au fost privilegiate
23 Mai, 19:58 | 0 comentarii -
Ghid complet de călătorie direct pe telefonul mobil – SkyTrip Road
22 Mai, 13:05 | 0 comentarii
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5





