Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Cătălina Ponor, medalie de bronz la Campionatele Europene de gimnastică

Cătălina Ponor, medalie de bronz la Campionatele Europene de gimnastică

05 Iun 2016   •   14:06

Sportiva română Cătălina Ponor a cucerit medalia de bronz în finala de la bârnă, duminică, la Campionatele Europene de gimnastică artistică feminină de la Berna, transmite Agerpres.

Ponor, care a avut o uşoară dezechilibrare în timpul exerciţiului său, a fost notată cu 14,266. Medalia de aur a fost câştigată de rusoaica Alia Mustafina, cu 15,100, iar argintul a fost adjudecat de franţuzoaica Marine Boyer, cu 14,600.

Cătălina Ponor ocupase locul al treilea şi în calificările la acest aparat, cu 14,433, devansată de rusoaicele Mustafina şi Anghelina Melnikova.

Ponor (28 ani), triplă campioană olimpică la Atena, în 2004 (bârnă, sol şi cu echipa), are patru titluri europene la bârnă, precum şi o medalie de argint şi una de bronz la Mondiale la acesta aparat.

Românca va evolua şi în finala de la sol la Berna, unde a obţinut a treia notă din calificări.