Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua a câştigat Supercupa României, după ce a învins Petrolul Ploieşti cu 3-0

Steaua a câştigat Supercupa României, după ce a învins Petrolul Ploieşti cu 3-0

Sursa foto: Foto: agerpres.ro
de M.Z.    |    10 Iul 2013   •   23:07

Steaua Bucureşti a câştigat Supercupa României la fotbal, miercuri seara, după ce a bătut Petrolul Ploieşti cu scorul de 3-0, pe Arena Naţională din Bucureşti.

În urma acestei victorii, Steaua a cucerit a şasea sa Supercupă, graţie golurilor marcate Stefan Nikolic (minutul 21), Lukasz Szukala (minutul 32) şi Mihai Pintilii (minutul 42).

Steaua a învins, meritat, a doua oară pe Petrolul în Supercupă, după ce în 1995, în ''Regie'', ''roş-albaştrii'' câştigau cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Damian Militaru (25) şi Ion Vlădoiu (56).

Patru suporteri Stelei au fost duşi la secţia de poliţie în urma unor incidente ce au avut loc pe stadion.

Un suporter al echipei Petrolul Ploieşti a murit, miercuri după-amiază, după ce a căzut din trenul care transportă spre Bucureşti galeria formaţiei prahovene, pentru meciul din Supercupa României contra Stelei Bucureşti, potrivit unor oficiali din Poliţie.