Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep, meci de infarct cu Tsvetana Pironkova

Simona Halep, meci de infarct cu Tsvetana Pironkova

29 Iun 2017   •   16:05

Simona Halep a reușit să întoarcă soarta partidei cu Tsvetana Pironkova și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Eastbourne (Marea Britanie).

Halep a câștigat joi seturile doi și trei, după ce partida începuse dezastruos pentru româncă miercuri. Meciurile din turneele de tenis pe iarbă de la Eastbourne (Marea Britanie), ATP şi WTA, au fost suspendate miercuri seara din cauza ploii, au anunţat organizatorii, partida dintre românca Simona Halep şi Ţvetana Pironkova întrerupându-se la scorul de 7-6 (6), 2-1 pentru bulgăroaică.

Halep s-a impus în cele din urmă cu 6-7(6), 7-6(4), 7-5.

Halep (25 ani, 2 WTA) şi Pironkova (29 ani, 149 WTA) s-au înfruntat o singură dată, în 2015, în optimi la Dubai, Simona câştigând cu 6-4, 6-3.

Pironkova (lucky loser) a învins-o, miercuri, în turul secund pe Monica Niculescu, scor 6-0, 6-4.

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 18.940 de dolari şi 100 de puncte WTA, iar în sferturi va juca împotriva danezei Caroline Wozniacki, a şasea favorită, care a trecut de rusoaica Elena Vesnina cu 6-1, 6-2. Meciul dintre Halep şi Wozniacki va avea loc tot în cursul zilei de joi. Scorul este egal la meciurile directe dintre cele două, 2-2, daneza obţinând ultima victorie, în 2015, la Stuttgartm, cu 7-5, 5-7, 6-2, în semifinale.