Bărbatul suspectat că a ucis-o pe Anda este de negăsit de mai bine de șapte zile. Sute de poliţişti, jandarmi, pădurari şi salvamontişti au extins căutările şi folosesc drone şi câini de urmă pentru a-l găsi pe bărbatul extrem de periculos. Percheziţii au fost ieri şi în casele fratelui şi surorii criminalului, dar şi în mai multe locuri din Mureş şi Arad.
Un apel la 112 a aunțat că el a fost văzut la 60 de kiometri distanță de locul crimei, iar anchetatorii sunt în zona respectivă.
Cel care a sunat la 112 le-a spus polițiștilor că suspectul s-a apropiat de căruța în care erau ei, era murdar și le-ar fi cerut de mâncare.
În ultimele zile au fost mai multe apeluri la 112 care semnalau prezența bărbatului în diverse locuri.
Familia tinerei ucise e în stare de șoc. Rudele spun că suspectul are un comportament de haiduc și știe foarte bine zonele împădurite.
Emil Gânj e pe lista celor mai periculoși fugari căutați de Poliție. El a fost dat în urmărire internațională.
Autoritățile fac apel ca cel care îl văd să nu se apropie de ele, deoarece ar putea fi înarmat, ci să sune la 112.
După ce a ucis-o pe Anda, o tânără mamă de 23 de ani, bărbatul ar fi plecat pe malul Mureșului pe jos. El a stat de vorbă cu mai mulți pescari dintr-o comună din Arad, care ulterior au sunat la 112.
Sute de forţe de ordine îl caută cu drone şi câini de urmă, inclusiv în lanuri de porumb, stâne, cimitire şi case părăsite.
Potrivit surselor din anchetă, criminalul ar avea complici care îl ajută să nu intre în raza poliției. Unii dintre apropiații fugarului au început să colaboreze sâmbătă cu polițiștii. „Deja a ajuns o primă persoană la audieri”, a anunțat, sâmbătă, purtătorul de cuvânt al Poliției Române, Georgian Drăgan.
Bărbatul era căutat de anul trecut. Pe 23 februarie 2024 a fost emis mandatul de arestare pe numele său, după ce a bătut-o crunt pe Anda. Poliția nu a reușit să-i dea de urmă bărbatului, care a mai fost condamnat în trecut și a făcut închisoare tot pentru crimă. Ba mai mult, a reușit să o răpească pe tânără și să o țină captivă două zile, până când a reușit să fugă singură.
Emil Gânj are 37 de ani, 1,75 metri înălţime, aproximativ 65 -70 kg, constituție atletică, tuns foarte scurt şi barbă. Dacă îl vedeţi, sunaţi urgent la 112.