Antena 3 CNN Actualitate Justiție Momentul în care Călin Georgescu ajunge la Parchetul General. Acesta nu a făcut nici o declarație

Momentul în care Călin Georgescu ajunge la Parchetul General. Acesta nu a făcut nici o declarație

R.K.
1 minut de citit Publicat la 13:54 26 Feb 2025 Modificat la 14:41 26 Feb 2025
georgescu adus la parchet
Călin Georgescu a fost adus cu mandat la Parchetul General. Foto: Agerpres

Călin Georgescu a fost adus, miercuri, la Parchetul General pentru a fi audiat. Acesta a fost oprit în trafic și de polițiștii după ce procurorii au obținut un mandat de aducere.

Georgescu a ajuns în jurul orei 13:20 la Parchetul General. Aceste a fost scos din mașină ajutat de polițiștii, fiind în cârje după operația la genunchi în Germania.

La intrarea în sediul Parchetului General, Călin Georgescu nu a făcut nicio declarație.

Călin Georgescu este acuzat de implicare într-o organizație cu caracter fascist și promovarea în spațiul public a unor ideologii și figuri istorice controversate, precum și pentru și răspândirea de informații false cu impact asupra securității naționale. Decizia a fost luată în urma reunirii a două dosare penale ce vizează activități extremiste desfășurate la nivel național.

Anterior, echipa sa a scris pe rețelele sociale în care susține că Georgescu trebuia să-și depună astăzi noua candidatură la prezidențiale.

În această dimineață au avut loc descinderi și la oamenii lui Călin Georgescu în care se cercetează un cumul de infracțiuni precum inițierea sau constituirea unei organizații cu caracter fascist, rasist, xenofob, aderarea sau sprijinirea sub orice formă a unui astfel de grup. 

De asemenea, vorbim despre promovarea publică a cultului persoanelor vinovate de săvârșire a unor infracțiuni de genocid sau crime de război.

La perchezițiile de miercuri, procurorii au ridicat peste 1,5 milioane de euro, o parte din această sumă fiind găsită în seifurile lui Horațiu Potra.

Ştiri video recomandate
×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

Parteneri
x close