Antena 3 CNN Politică Ce spune Crin Antonescu despre o protecţie nucleară din partea Franţei: România trebuie să aibă toate uşile deschise

Ce spune Crin Antonescu despre o protecţie nucleară din partea Franţei: România trebuie să aibă toate uşile deschise

Alina Drăguşin
3 minute de citit Publicat la 23:13 05 Mar 2025 Modificat la 23:24 05 Mar 2025
Candidatul Coaliţiei la alergerile prezidenţiale 2025 a mai spus în cadrul interviului că "trebuie să facem tot ce putem să rămânem împreună cu americanii în apărarea civilizaţiei occidentale, aşa cum o cunoaştem". Sursa foto: Agerpres

Crin Antonescu a discutat în cadrul unui interviu despre afirmaţiile făcute miercuri seara de Emmanuel Macron despre ţara condusă de Vladimir Putin. Preşedintele Franţei a spus că "Rusia a devenit, în timp ce vă vorbesc și pentru anii următori, o amenințare pentru Franța și pentru Europa". Rugat să răspundă dacă România trebuie să obţină protecţie nucleară din partea Franţei, candidatul Coaliţiei la alergerile prezidenţiale a spus că este obligatoriu ca ţara noastră să îşi deschidă "toate uşile ca să obţină maximum de securitate".

Cu o zi înainte de summitul extraordinar al Uniunii Europene, Emmanuel Macron a ţinut un discurs care a stârnit o serie de reacţii în rândul liderilor din întreaga lume.

Întrebat într-o emisiune TV: "România vrea apărare nucleară din partea Franţei? România ar trebui să facă ceva în relaţia ei cu Franţa pentru a obţine această protecţie?", Crin Antonescu a răspuns:

"E o discuţie lungă (...), încerc să o sintetizez. Eu cred că România, prin toţi reprezentanţii ei, preşedintele, în primul rând, că acum vorbim despre asta,  trebuie să facă toate eforturile de care este capabilă pentru ca unitatea, alianţa istorică, sub diferite forme, între Europa Occidentală şi Statele Unite să supravieţuiască acestui impas, să îşi revină după acest impas.

Nu e ceva de ascuns, e ceva absolut evident: suntem consternaţi, cred, mulţi dintre noi, cei mai mulţi dintre noi, în România, o ţară care a conceput mereu complementar. Adică n-a conceput: sau Uniunea Europeană, sau Statele Unite, ci şi că tot ceea ce însemna pentru noi temei de soliditate, de dezvoltate, de perspectivă istorică, NATO, Uniunea Europeană, parteneriatul cu Statele Unite sunt azi puse, nu numai în câmpul electoral, deşi, şi asta e o mare problemă,dar sunt puse în discuţie de replicile care zboară peste Atlantic.

Fără îndoială că, în calitate de membri NATO, fiind situaţi într-un punct critic din flancul estic al NATO, noi suntem sub garanţia NATO, Articolului 5, bazelor militare care sunt la noi sau în apropierea noastră. Faptul că deja preşedintele Macron, oarecum preventiv, vorbeşte despre... preşedintele Macron fiind, dacă nu greşesc, liderul singurei puteri nucleare din interiorul Uniunii, Marea Britanie, care stă foarte aproape şi asta ar trebui să ne dea de gândit. Şi eu mă bucur, personal, că Marea Britanie stă atât de aproape de Uniunea Europeană în această situaţie după alegerea lui Donald Trump, după noile sale perspective de politică externă (...).

Emmanuel Macron, ca lider nuclear, să spun aşa, al Uniunii Europene, vorbeşte deja despre acest lucru, după cum Ursula von der Leyen vorbeşte despre ReArm UE – de programul gigantic de cheltuieli din armată. Şi, după cum toţi, că vorbim sau nu... ne punem problema: Cum facem să fim pregătiţi şi să nu fim victimele, eventual, unui santaj in interiorul acestei relaţii? Ca să vorbim pe şleau. În fond, ne îndeamnă la asta chiar prietenii noştri americani. Şi Donald Trump, şi vicepreşedintele Vance vorbesc despre faptul că Europa n-a mai fost demult capabilă să se apere, că n-a cheltuit, că nu s-a pregătit, s-a lăsat doar în grija şi pe spinarea, cumva, simplu spus... americanilor. 

Eu, în continuare, nu mă hazardez să spun: «Bine, să fie sănătoşi americanii, dacă e aşa. Lasă, că şi noi suntem foarte puternici, şi noi suntem foarte bogaţi, şi noi avem o populaţie considerabilă, mai mare decât a Statelor Unite şi a Rusiei la un loc». Nu mă hazardez să spun asta. Şi repet ideea că trebuie să facem tot ce putem să rămânem împreună cu americanii în apărarea civilizaţiei occidentale aşa cum o cunoaştem. Nu e vorba doar despre nişte regimuri politice, nu e vorba doar despre nişte graniţe, e vorba despre o civilizaţie, care e civilizaţia libertăţii, civilizaţia occidentală, pe care trebuie să o apărăm. 

Însă, cred că este obligatoriu ca reprezentanţii României – preşedinte, Guvern, ministrul de externe, diplomaţie –
să deschidă toate uşile, să sondeze toate posibilităţile prin care România să obţină maximum de securitate", a declarat candidatul Coaliţiei la alergerile prezidenţiale.

 

 

Citește mai multe din Politică
» Citește mai multe din Politică
TOP articole