Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Croația a bătut Brazilia la penalty și s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de fotbal 2022

Echipa naţională a Croaţiei a învins, vineri, reprezentativa Braziliei, scor 1-1 (4-2), la loviturile de departajare şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale din Qatar.

de Redacția Antena 3 CNN    |

Croații s-au impus după lovituri de departajare și după ce fuseseră conduși cu 1-0, la pauza dintre reprizele de prelungiri. Livakovic a fost eroul Croației.

Primul gol al meciului a fost înscris de Neymar. Croaţii au egalat în minutul 117 al meciului.

Croaţii au egalat la o acţiune purtată de Orsic, pe partea stângă, acesta a centrat şi Petkovic a reluat din prima în poarta lui Allison, mingea fiind deviată de Marquinhos.

Cupa Mondială de fotbal. Croaţia a învins Brazilia la loviturile de departajare

Loviturile de departajare le-au fost favorabile croaților, care au reușit să obțină calificarea în semifinală.

În semifinale, Croaţia va evolua în compania învingătoarei din meciul dintre Ţările de Jos şi Argentina.