Antena 3 CNN Actualitate Imagini cu criminalul din Mureș, cu toporișca în rucsac, chiar înainte să-și ucidă iubita. Bărbatul încă e căutat de poliție

Imagini cu criminalul din Mureș, cu toporișca în rucsac, chiar înainte să-și ucidă iubita. Bărbatul încă e căutat de poliție

Carmina Pricopie
2 minute de citit Publicat la 18:29 10 Iul 2025 Modificat la 18:29 10 Iul 2025
Principalul suspect în cazul tinerei ucise în propria locuinţă, iar mai apoi incendiată, este de negăsit de mai bine de 48 de ore. Foto: Colaj captură video Antena 3 CNN/Poliția Română

Sute de forţe de ordine îl caută cu drone şi câini de urmă pe criminalul din Mureş, inclusiv în lanuri de porumb, stâne, cimitire şi case părăsite. Individul, era, de altfel căutat şi zilele trecute, atunci când şi-a ucis fosta iubită în vârstă de 23 de ani, apoi i-a incendiat locuințaPotrivit surselor din anchetă, criminalul ar avea complici care îl ajută să nu intre în raza poliției. 

Emil Gânj a fost filmat de camerele de supraveghere din curtea locuinţei Andei. Se vede în fotografie toporişca ce iese din rucsac. Arma crimei. Sunt ultimele imagini cu individul căutat de un an şi mai bine.

„Nu înțeleg. De un an aceleași promisiuni. Că-l prindem. Când? Când mai omoară încă zece persoane? Când? Se teme lumea să mai stea în casă”, spun apropiații tinerei.

Ultima persoană care l-a văzut pe individ a fost Anda. Femeia cu care a avut o relaţie şi pe care a jurat că o va ucide încă de anul trecut.

„El îmi spunea că m-a luat să mă omoare, dar că mă iubeşte şi nu poate să facă asta”, spunea Anda în februarie 2025 într-o emisiune la Antena Stars. 

„Băiețelul așteaptă să vină mama de la spital, el ştie că e la spital”, spune acum sora Andei. 

Mama lui e moartă. O crimă anunţată şi neprevenită de nimeni. Bărbatul era căutat de anul trecut. Pe 23 februarie 2024 a fost emis mandatul de arestare pe numele său. O bătuse, o ameninţase. Tânăra obținuse şi primul ordin de protecţie. Şi tot din februarie anul trecut nu l-a găsit nimeni. A găsit-o el pe ea la un an distanţă, când a răpit-o şi i-a incendiat casa.

„Reporter: Ați pus camere de supraveghere ca s-o știți în siguranță sau cu ce gând?

Da. O mai luat o dată casa foc și de atunci am montat camere pentru siguranța. Dar....”, spun rudele tinerei. 

Anda scăpat cu fuga acum câteva luni şi a avut ordin de protecţie şi pază de la poliţie.

„I s-a spus că i se scoate paza. Ori se duce la centru, ori i se scoate paza. Și ea a spus chiar nu se poate? Și i-au spus nu și ea a cerut ca măcar pe timp de noapte să-i fie lăsată paza.
Nu a avut brățara, că nu l-a prins miliţia

Reporter: Cu ordinul de protecție, cum a fost? Deci, a cerut sau a primit, sau cum a fost? A primit ea ordin de de protecție, nu?

Da, dar a avut şi mandat de arestare, dar a fugit şi nu l-a mai prins nimeni”, a explicat sora Andei. 

„A cerut protecție la poliție. Mint cu nerușinare că a fost fata să retragă plângerea. Mint. Nu e adevarăt! Că în clipa când i-au retras paza plângea în casă. Poliția întotdeauna maxim la 5 și 10 pleca de acolo, nu stăteau mai mult. De multe ori rămâneau echipajele, doar mașinile. Nu stăteau întotdeauna. 

Sunt vorbe și amenințări că mai sunt trei persoane pe care trebuie să le omoare. Pentru ce? Noi pentru ce suntem aici? Noi suntem în Vestul Sălbatic? Să omoare pe fiecare cum vrea?”, mai spun apropiații tinerei. 

Emil Gânj are 37 de ani, 1,75 metri înălţime, aproximativ 65 -70 kg, constituție atletică, tuns foarte scurt şi barbă. Dacă îl vedeţi, sunaţi urgent la 112.

Citește mai multe din Actualitate
» Citește mai multe din Actualitate
TOP articole