În cadrul dezbaterii organizate de TVR, marți seara, a pornit o adevărată ceartă între candidații la alegerile prezidențiale, după ce Nicușor Dan a spus că există doar patru candidați relevanți. „Nu cred că trebuie să dăm atâta importanță candidaturii dumneavoastră”, i-a spus primarul general lui Daniel Funeriu, candidat independent.
Totul a început în momentul în care Funeriu a afirmat că toată ziua a fost sunat de oameni care îi cereau să se retragă din cursa prezidențială în favoarea lui Nicușor Dan.
„Am apreciere pentru dvs. ca om de știință, ca om implicat în societate, dar totuși nu cred că trebuie să dăm atâta importanță candidaturii dvs. (...) România are nevoie de un președinte și de o direcție, în mod realist există patru oameni care pot să ocupe această funcție, trebuie să trăim în realitate, iar aceștia sunt domnul Antonescu, domnul Ponta, domnul Simion și subsemnatul. Îi invit pe români să voteze în cunoștință de cauză și să se informeze asupra fiecăruia dintre ei”, a fost replica lui Nicușor Dan, care a stârnit critici din partea contracandidaților săi care nu au fost incluși pe lista „celor patru”.
„Atunci eu mă retrag”, a spus candidatul independent Sebastian Popescu. „Să-și ceară scuze. dacă nu, voi părăsi dezbaterea. Nu suntem la mahala, românii stabilesc cine e președintele, nu un contracandidat”.
„Respect toate candidaturile, respect votul fiecărui român, însă trebuie să ne uităm la o realitate sociologică, la ce vor românii. Votul util este ceva foarte important”, a explicat Nicușor Dan.
„Îmi pare rău, domnule Nicușor Dan ați dovedit din nou inadecvare. Nu putem jigni acești colegi de candidatură, care până în momentul numărării voturilor sunt exact cât suntem și noi în fața cetățenilor români”, a replicat și Crin Antonescu.